TOP 5 filmů o studené válce

10.04.2023

Období studené války bylo dobou nejistoty a strachu z rostoucího napětí mezi Západem a Východem. Ačkoliv mezi lety 1947 a 1991 došlo k několika vyhroceným situacím, celosvětový konflikt se naštěstí podařilo odvrátit. Současná doba má ale s tímhle historickým obdobím společného víc, než by bylo zdrávo.

Na tento článek jste ale pravděpodobně neklikli kvůli historickému výkladu světové historie, ale kvůli filmům, které se období studené války věnují. Vybrali jsme pro vás pětici těch nejlepších filmů o tomto období napříč všemožnými žánry. Všechny následující filmu však spojuje pozadí (a občas i popředí) tichého konfliktu mezi USA a SSSR.

Most špionů

Dnešní článek začneme žánrem, který vás při zmínce studené války s největší pravděpodobností napadl jako první. Jedny z nejzajímavějších příběhů druhé poloviny minulého století se točí kolem aktivit rozvědek a kontrarozvědek obou soupeřících mocností.

Na tohle téma vznikla celá řada vynikajících špionážních filmů a seriálů, jako například Krycí jméno U.N.C.L.E, Jeden musí z kola ven, a dokonce i některé z bondovek. Pokud bychom vám ale měli doporučit jediný špionážní film o tomto období, byl by to určitě fantastický Most špionů s Tomem Hanksem (66) v hlavní roli.

Most špionů je historickým filmem, který vypráví o vyjednávání a výměně zajatců mezi oběma stranami železné opony. Američané se rozhodnou vyměnit zajatého ruského špiona za sestřeleného pilota a tuhle výměnu má dojednat uznávaný právník, kterého si zahrál právě Hanks. Ten ale během svého pobytu v Berlíně zjistí, že SSSR vězní i mladého studenta. Teď je jen na něm, aby dojednal propuštění obou mužů.

Skrytá čísla

U historických filmů zůstaneme i nadále, ale poměrně zásadním způsobem změníme téma i žánr. Jedním z témat, které v období studené války hýbaly celou společností, byl bezpochyby takzvaný „vesmírný závod“. Šlo o soupeření mezi Sovětským svazem a Spojenými státy v dobývání vesmíru.

Kdo jako první sestrojí raketu, která se dostane na oběžnou dráhu? Kdo tam jako první pošle živou bytost? Kdo do vesmíru pošle prvního člověka? Kdo jako první přistane na měsíci? To jsou jen některé z kategorií, ve kterých mezi sebou USA a SSSR soupeřily. Tenhle souboj hezky ilustruje hned několik snímků, ale pro potřeby dnešního článku jsme zvolili Skrytá čísla.

Tenhle film je totiž zajímavý nejen vyobrazením napětí mezi Východem a Západem, ale i uvnitř Spojených států. Hlavními hrdinkami jsou totiž tři černošské vědkyně, které se na vesmírném závodě podílejí v NASA. Právě jejich výpočty pomohly dostat astronauta Johna Glenna na oběžnou dráhu, a to i přesto, že se dennodenně musely potýkat s rasismem a šovinismem společnosti a některých svých kolegů.

Hokejový zázrak

Snaha o dobytí vesmíru nebyla jediným „závodem“ mezi oběma soupeřícími mocnostmi. Jak USA, tak SSSR se snažily protistranu znemožnit ve všech možných aktivitách a upřímně, je něco, co dokáže oslovit obyčejné lidi tolik jako sport? A co když tím sportem bude hokej, ve kterém se obě mocnosti mohou chlubit nespočtem záviděníhodných úspěchů?

Tak přesně tyhle otázky si pokládá snímek s názvem Hokejový zázrak, který vypráví o souboji USA a SSSR na Zimních olympijských hrách v roce 1980. Trenérem amerického mužstva se tehdy stal Herb Brooks, v podání Kurta Russella (72), který Američany trénoval v kanadsko-ruském hokejovém stylu. Ačkoliv se mu zpočátku nedaří u svého mužstva získat důvěru, nakonec „prolomí ledy“ a společně porazí dosud zdánlivě neporazitelné Sověty.

Hon na ponorku

Dokážete si představit stísněnější prostředí, než jakým je sovětská jaderná ponorka během studené války? Několik měsíců žijete na několika metrech čtverečních hluboko pod hladinou oceánu a nervózně čekáte na signál, který může jediným okamžikem prakticky ukončit život na Zemi.

Hon na ponorku je vynikajícím thrillerem, ve kterém Alec Baldwin (65) a Sean Connery podávají neskutečně dobré herecké výkony. Connery zde hraje ruského kapitána, který jednoho dne ukradne moderní jadernou ponorku, a vydá se s ní k americkému pobřeží, což vyvolá paniku na obou stranách železné opony.

Plánuje zaútočit na Spojené státy, nebo se snaží emigrovat? Přesně to musí zjistit slavný analytik z několika knižních příběhů Toma Clancyho. Pokud má Jack Ryan pravdu, mohou Spojené státy získat obrovskou výhodu, pokud ne, stojí svět na prahu jaderné války.

Dr. Divnoláska

Jaderné zbraně jsou v centru příběhu i posledního filmu, který vám dnes představíme. Jeho celý název zní Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu. Už asi chápete, že jde o ztřeštěnou komedii, ve které Stanley Kubrick prokázal, že je mistrem každého žánru.

Jde o skvělou parodii na studenou válku, která vznikla v době největších napětí a pomohla tak svým divákům alespoň na 95 minut brát celou situaci s humorem. V centru dění je skupinka paranoidních generálů fascinovaných válkou, kteří jednoho dne způsobí jadernou apokalypsu. Jde o vynikající film, který vás občas dožene až k slzám smíchu, jen abyste si o pár okamžiků později s hrůzou uvědomili, jak nebezpečná celá situace byla.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Kurt Russell, Sean Connery, Stanley Kubrick, Alec Baldwin

Filmy:
Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, Hon na ponorku, Hokejový zázrak

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
válečné filmy, jaderná válka, filmy o jaderné válce, Tom Clancy’s Jack Ryan, Sean Connery role, nejlepší špionážní filmy, nejlepší válečné filmy, studená válka, filmy o studené válce, východ proti západu
TOPlist