Oleg Sencov se sice narodil na Krymu a označuje se za etnického Rusa, duchem je ale podle svých slov Ukrajinec. I proto neváhal ani minutu a zapojil se do bojů o Ukrajinu. 

„V tuhle chvíli jsem na Donbase, na jihu Donbasu. Jsem v oblasti nového útoku ruských sil. Snaží se najít cestu skrze naši obranou linii, postupují krok za krokem, ale my jsme prostě tady a snažíme se je zastavit,“ prozradil oceňovaný režisér. 

Navzdory mezinárodní slávě ve filmovém průmyslu je v boji řadovým vojákem. „Jsem obyčejný voják s M4,“ uvedl. To podle něj není úplně standardní puška pro ukrajinského vojáka, je ale velmi účinná. 

„Nemáme jich moc, ale čekáme na další dodávky, které by snad měly dorazit. Doufám, že než tohle skončí, každý voják bude mít svoji M4. Je to mnohem lepší zbraň, než kalašnikov,“ popsal. 

Sencov je aktuálně v jednom z mnoha malých oddílů ukrajinských speciálních složek. „Jsme malá skupina, provádíme speciální operace,“ prozradil. 

Podle Sencova je jasné, že Putin nechce jen Donbas nebo jenom Krym, ale celou Ukrajinu. „Chce zničit ukrajinský národ,“ je přesvědčen. 

Cena Kristián 

Na aktuálně probíhajícím Febiofestu získal Sencov cenu Kristán, převzal ji za něj ale ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Režisér oblečený do vojenské uniformy poslal festivalu videopozdrav se zbraní v ruce.

„Je to asi poprvé v dějinách festivalů, že někdo nemůže převzít cenu, protože bojuje. Mluvil jsme s Olehem před několika týdny a on mi řekl, že má povinnost bránit Ukrajinu a nemůže přijet,“ řekl Perebyjnis. „Svým dílem varoval celý svět, co je Rusko. Bohužel varování nebyla brána vážně, ale zdá se, že teď už to svět pochopil,“ dodal.

20 let za terorismus

Ukrajinský režisér Oleh Sencov se poté, co ho v roce 2014 zadrželi na okupovaném Krymu za údajný terorismus, stal jedním z nejznámějších politických vězňů v Rusku. Ruský vojenský soud ho v roce 2015 odsoudil na 20 let do vězení. 

Sencov vinu nepřiznal, obvinění odmítal jako vykonstruované za pomoci zfalšovaných důkazů. Tvrdil, že jej agenti ruské tajné služby mučili, aby ho přiměli k doznání. V srpnu 2018 odmítl Kreml žádost Sencovovy matky o milost pro jejího syna.

Ruské úřady Sencova, kterému Evropský parlament v říjnu 2018 udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, dlouho odmítaly vydat na Ukrajinu, a to kvůli ruskému občanství, které automaticky dostal při anexi Krymu, jakkoli ji odmítal. Z Ruska se vrátil v září 2019 v rámci výměny vězňů a zajatců mezi Ukrajinou a Ruskem. Koncem srpna ruské agentury informovaly o tom, že byl převezen z vězení za polárním kruhem do Moskvy.

Drsné vězení i tábory na Sibiři

Trest si odpykával v 15 různých věznicích a ve dvou táborech. „Běžné vězení, to je malá cela, ve které jsou jeden až dva vězni a nic tam nemáte kromě železného stolu, židle, postele a malého okénka, přes které není nic vidět,“ řekl Sencov ČTK v roce 2020, kdy v Praze předával ocenění Homo Homini. Tři roky strávil ve dvou táborech v Jakutsku a na poloostrově Jamal na Sibiři, kde byly podmínky ještě mnohem drsnější.

Ve věznici v městě Labytnangi v ruském Jamalo-německém autonomním okruhu na Sibiř 14. května 2018 zahájil hladovku, kterou se chtěl domáhat propuštění 64 Ukrajinců z ruských věznic, které označoval za politické vězně. Hladovku ukončil po 145 dnech 5. října, protože mu proti jeho vůli hrozila nucená výživa. Během hladovky zhubl o 20 kilogramů.

Podpora Johnnyho Deppa nebo Meryl Streepové

Ve vězení se snažil číst, psal scénáře a rovněž se podílel na režii svého filmu Numbers (2020), který byl poprvé představen v rámci filmové přehlídky Berlinale.

K propuštění Sencova vyzvala EU, USA, Amnesty International i filmové svazy na Ukrajině a v Rusku. Za Sencova se opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová. Bývalý polský prezident Lech Walesa navrhl Sencova na Nobelovu cenu za mír a Paříž mu udělila čestné občanství.

K propuštění Sencova také vyzvalo české ministerstvo zahraničí a Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Část českých senátorů poslala dopis ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Sencova podpořila také Umělecká rada i Akademický senát FAMU a několik českých filmařů začalo držet na podporu Sencova řetězovou hladovku.

Sencov má dvě děti, jedno z nich trpí podle médií autismem.

VIDEO: Serhej a Irina Božedajevovi z Kramtorsku utekli s třemi dětmi před válkou do Prahy.

Video
Video se připravuje ...

Serhej a Irina Božedajevovi z Kramtorsku utekli s třemi dětmi před válkou do Prahy. Blesk.cz

Fotogalerie
47 fotografií