Naposledy se dlouholetí parťáci viděli na jaře roku 2019. „Tatínek v té době pracoval na své autobiografii a Láďa mi říkal, že se kvůli tomu hodně potkávali u něj doma u Apolináře. V rámci toho také promluvil do dokumentu o tatínkovi,“ prozradila Blesku Gottova dcera Dominika (47). Zpěvákova manželka Ivana (45) z úplně posledního setkání obou mužů zveřejnila na facebooku fotografii a připsala: „Věřím, že tam nahoře spolu opět navážou na svůj poslední dialog.“

Štaidl byl sice ještě na konci června roku 2019 na předčasné oslavě Gottových osmdesátin v pražském Divadle na Jezerce, ale tam se svým kamarádem vůbec nemluvil. Kvůli velké frontě gratulantů odešel domů a dárek nechal personálu. Téhle chyby později litoval...

Jevanský klan Štaidl a Gott se seznámil v roce 1963 v tehdy velmi slavném Divadle Semafor, kde oba byli v angažmá. Ihned se spřátelili a dva roky pak spřádali plány na to, jak si udělat vlastní scénu, kde by si mohli hrát, co chtěli. V roce 1965 se stalo. Láďa s bráchou Jiřím (†30) a Karlem založili Divadlo Apollo. O dva roky později si Láďa z hudební skupiny Apolla udělal Orchestr Ladislava Štaidla, který pak až do roku 1987 doprovázel právě Karla Gotta. Za tu dobu spolu objeli svět, vyprodali tisíce sálů a svými koncerty či deskami roztančili či rozněžnili miliony fanoušků a fanynek. A do toho si podle zákulisních klepů také vyměnili několik žen...

Fotogalerie: Zemřel Ladislav Štaidl (†75)
65 fotografií

Zatímco Gotta práce na jevišti až do konce života nabíjela, Štaidl se mu na konci 80. let proměnil před očima. Z pozice šéfa orchestru odešel a Slavíka tím hodně zklamal. Po revoluci pak Láďa seknul s muzikou úplně, čímž se Gottovi rozplynuly plány na obnovení jejich spolupráce, a začal podnikat. Později to označil za prozíravé rozhodnutí. „Protože v podnikatelské oblasti, díky genům po tátovi, jsem dosáhl ještě větších úspěchů než v showbyznysu,“ pronesl. K muzice se pak už nikdy nevrátil a svého kamaráda tím pěkně štval. Následovaly další neshody a rozepře končící usmiřováním. Gottova smrt 1. října 2019 Štaidla srazila do kolen a z psychických důvodů ani nebyl schopný dorazit svému parťákovi na pohřeb do svatovítské katedrály...

Rozchod kvůli Bartošové 

Za koncem spolupráce Gotta a Štaidla stála v druhé polovině 80. let Iveta Bartošová (†48). „Láďa se v roce 1986 zamiloval do Ivety a kvůli ní ukončil své působení v orchestru. Naplno jí propadl, skládal pro ni písničky a vše se točilo jenom kolem ní. A to Karel velmi těžce rozdýchával, byl to přece jen egoista,“ vzpomínala před časem pro Blesk bývalá sólistka a sboristka Orchestru Ladislava Štaidla, nyní výkonná ředitelka divadla RockOpera Praha Pavla Forest (58).

„Najednou se ten Karel cítil odstrčený a absolutně prázdný! Byli s Láďou vynikající tandem a vše se rázem rozplynulo jako pára nad hrncem. Nikdo se nedivil, že spolu několik let pořádně nemluvili,“ dodala.

První krok ke zlepšení vztahu udělal sám Slavík, když Štaidla v létě roku 1989 pozval na oslavu svých padesátin v pražské Lucerně. „A on přišel, což Karla potěšilo. Jenže si do něj nezapomněl přímo před kamerami rýpnout,“ zavzpomínal zdroj na 31 let starou kauzu. „Bourám sály svou písní, což bych teď měl upřesnit, nebourám je sám, už dlouhá léta mě v tom pomáhá tahle demoliční četa, kterou 23 let řídil Ladislav Štaidl. Láďo, vítám tě na mém koncertě,“ sešel podle záznamu z televize Gott z jeviště a se svým bývalým kapelníkem si po dlouhé době podal ruku. „Seš tu sám? Jo…,“ prohlásil pak Slavík do mikrofonu a díval se vedle Štaidla.

Tím ho podle zjištění Blesku znovu naštval. Muzikant si totiž záměrně nesedl v hledišti vedle Ivety Bartošové, aby nedal tehdejšímu socialistickému Československu důkaz o tom, že je manželce Aně (73) nevěrný s tehdy 23letou začínající hvězdičkou Ivetou Bartošovou. „Televize tuhle pasáž nevystřihla a odvysílala. A to Láďu strašně rozzlobilo,“ dodává zdroj z bývalé Štaidlovy kapely, kterou v té době už řídil Pavel Větrovec (71).

V roce 1976 napsal Láďa pro Karla píseň Mží ti do vlasů. Jenže od zpěváka dostal košem. „Odmítl ji s tím, že už je to až příliš velký slaďák. Tak jsem ji nazpíval já – a byl z toho šlágr roku,“ vyprávěl později. Píseň si v souvislosti s odchodem Štaidla nechal na závěr v neděli vysílaného Prezidentského Pressklubu Frekvence 1 zahrát Miloš Zeman (76).

Dopis z emigrace

Za druhým velkým sporem mezi oběma souputníky byl dopis. Karel Gott v roce 2009 na otázku Blesku, jestli si myslí, že dopis Gustávu Husákovi (†78) z cvičné emigrace v roce 1971 napsal některý z bratrů Štaidlových, odpověděl: „Vyloučit to nemohu,“ odpověděl Gott. A byl z toho malér! Štaidla kamarádovo vyjádření zvedlo ze židle a se zpěvákem několik dnů nemluvil.

Karel mu proto přes Blesk poslal tuto zprávu: „Láďo, moc mě to mrzí. Známe se celé čtvrt století, za které jsme mnoho dobrého udělali a prožili, a to si myslím, že nás váže na celý život. Bylo by mi hodně líto, kdybych měl o tvé přátelství přijít kvůli nešťastně zvolené odpovědi. Chtěl jsem jen říct, že nemohu stoprocentně zaručit, žes to nepsal. Stejně tak, jako já nemohu stoprocentně říct, že já to nepodepsal. Připadá mi jen nelogické, že bychom prosili Husáka o návrat, když jsme odešli kvůli nám všem známým důvodům.“ Omluva zabrala…

Když Karel Gott zemřel, Štaidl se obrněl mlčenlivostí. Ani na pohřeb kamaráda v katedrále sv. Víta, na který byl pozvaný, nepřišel. Vdově Ivaně se omluvil a Blesku k tomu pak v jediném prohlášení pro média řekl: „Jsem natolik zdrcen Karlovým odchodem, že jsem nikde nechtěl mluvit ani se ukazovat. Vyrovnávám se s tím po svém. Všechny nabídky na rozhovory jsem odmítl, na nic se necítím,“ napsal Blesku na podzim 2019 Štaidl.

VIDEO: Zemřel Ladislav Štaidl, kapelník Gotta podlehl koronaviru. A smrt si vzala i Andyho Hryce 

Video
Video se připravuje ...

Zemřel Ladislav Štaidl, kapelník Gotta podlehl koronaviru. A smrt si vzala i Andyho Hryce Petr Macek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
114 fotografií