Součástí veletrhu Umění času bylo také ocenění Zlatá vteřina pro významné osobnosti v rámci oslav 100. výročí republiky. Cenu ve tvaru přesýpacích hodin vyrobili v české sklářské manufaktuře Moser. Jedním ze tří oceněných byl profesor Jan Pirk (70). „První zlatá vteřina pro mě byla, když jsem se narodil, druhá, když jsem se rozhodl studovat medicínu, a třetí, když jsem si vybral kardiochirurgii,“ řekl slavný lékař. 

Další oceněný byl generálmajor Emil Boček (95), poslední žijící válečný veterán RAF, a akademický sochař Petr Skála (73), který se např. podílel na poslední renovaci Staroměstského orloje.

Čas za 13 mega

Všichni tři se samozřejmě zajímali o exponáty. V Rudolfinu byly k vidění třeba výjimečné hodinky za 12 826 000 korun vyrobené z platiny v manufaktuře A. Lange & Söhne. Existuje jen padesát kusů. „Nejsou to ale nejdražší hodinky na světě,“ upozornila Blesk vedoucí marketingu Carollinum Iva Janoušková. „Ty nejdražší vznikají na objednávku a jejich výroba trvá i několik let. Stojí pak několik desítek milionů,“ vysvětlila Janoušková.

„Lidé v hodinkách objevili věc s dlouhodobou hodnotou,“ podotkla Tamara Kotvalová. „Pro Prahu je pořádání výstavy uznáním od světových značek,“ dodala. 

Fotogalerie
31 fotografií