Ten ve známé filmové komedii a hře Noc na Karlštejně obhajuje stanovisko, že na tento středověký královský hrad, nacházející se asi třináct kilometrů východně od Berouna, nesměly ženy. Kolem toho se ostatně točí celá zápletka snímku, na který se můžete těšit 29. prosince ve 20:15 na Primě – na Karlštejn totiž v převleku za pážata proniknou rovnou dvě.

Jednou z nich je císařova manželka Eliška Pomořanská, která z lásky a stesku porušila zákaz, aby mohla císaře alespoň zahlédnout, tou druhou je neteř purkrabího Alena, která se vsadila s otcem, že dokáže strávit na hradě noc v mužském přestrojení.  A z toho se odvíjí celá řada komických nedorozumění, veselých záměn, které zažehne výkřik „na hradě je ženská!“, i příběh velké lásky na pozadí nádherné historické stavby.

Karlštejn však nikdy zakázaným prostorem pro něžné pohlaví nebyl. Ženy se po hradě samozřejmě směly pohybovat naprosto volně, přístup jim byl zapovězen pouze do jednoho patra Velké věže, kde sídlili obránci korunovačních klenotů a sbírky svatých relikvií. Kromě toho není pravda ani skutečnost, že by byl Karlštejn založen jako pokladnice svatých ostatků (a zemských klenotů). Hrad byl dlouhá léta Karlovo soukromé sídlo a české korunovační klenoty se na něj dostaly až v době husitských válek. Říšské korunovační klenoty císař Karel fyzicky měl navíc až od roku 1455.

VIDEO: Nejslavnější písnička z filmu Noc na Karlštejně: Lásko má, já stůňu

Video
Video se připravuje ...

Lásko má, já stůňu youtube

Český filmový muzikál, jehož některé písničky doslova zlidověly, natočil v roce 1973 režisér Zdeněk Podskalský (†70), a i přes dějinné nepřesnosti, které dráždí tak maximálně milovníky historie, je dodnes velice úspěšný. Získal si je i pro sympatické obsazení. Málokdo ale ví, že roli purkrabího původně neměl hrát Jaroslav Marvan (†73), ale Jan Werich (†75), a že Vlastimil Brodský (†81), jenž neopakovatelným způsobem ztvárnil samotného Otce vlasti, svou roli dlouho odmítal. „Copak já ho mohu hrát? Takovej trouba?“ vymlouval se prý režisérovi. Na roli nakonec přece jen kývl.

Koluje však legenda, že se Brodský uprostřed natáčení opatrně ptal svého hereckého kolegy Karla Högera (†67), jenž ve filmu ztvárnil roli ctihodného arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jak se mu jeho výkon zamlouvá. Jeho názor mu však mnoho sebevědomí nepřidal. „Vlastíku, nelíbí se mi, jak ho hrajete, zbavujete ho glorioly. Berete lidem iluze. Vždyť vy si dáváte i prsty za opasek jako nějaký kovboj,“ odpověděl mu Höger drsně.

Herci si ale obecně natáčení velmi užívali. Podskalský vždycky vytvořil dobrou atmosféru, takže se tam cítili dobře. „On byl báječná a vyrovnaná osobnost. Šířil kolem sebe pohodu. Filmování dělal vždy příjemnější,“ nechala se slyšet herečka Daniela Kolářová (73). „Kasteláni nám vařili párečky a poctivé české dobroty,“ zavzpomínala.

VIDEO:Daniela Kolářová: Proč šla kultura dolů? Nemusíme kličkovat před cenzurou!

Video
Video se připravuje ...

Daniela Kolářová: Proč šla kultura dolů? Nemusíme kličkovat před cenzurou! David Turek, Aleš Brunclík

Zdejší správce ale jistě nepotěšilo, že se tvůrcům podařilo poškodit výzdobu kaple sv. Kříže: pro dramatičtější záběry při jedné ze scén totiž zapálili svíčky na hrotech po obvodu místnosti, jež k tomu ale nebyly určeny. Není nejspíš divu, že další interiéry, které byly postaveny přesně podle půdorysů karlštejnských komnat (strážnice, kuchyně, ložnice a tak dále), se už raději natáčely v barrandovských ateliérech...

Fotogalerie
68 fotografií