Hudební skladatel, zpěvák a politik Michael Kocáb se narodil do rodiny evangelického faráře Alfréda Kocába a promované psycholožky Darji. Dětství strávil ve Zruči nad Sázavou a na gymnázium dojížděl do Mladé Boleslavi. Po maturitě nastoupil na pražskou konzervatoř, kde vystudoval obor skladba a varhany.

Během studií založil v roce 1977 kultovní skupinu Pražský výběr, která se zpočátku pohybovala na okraji undergroundu. Není tedy divu, že byl Kocáb roku 1980 obviněn, že politicky provokuje. Jeho stíhání bylo ukončeno až po prezidentské amnestii. Mezi roky 1982 a 1989 měl dokonce zakázanou činnost.

Když se Pražský výběr rozpadl, vytvořil roku 2006 Kocáb vlastní projekt s názvem Pražský výběr II. Kromě toho se stal autorem nejrůznějších písní, ale i filmové hudby. V roce 2012 se dal na pohřbu Václava Havla znovu dohromady s bývalým kolegou Michalem Pavlíčkem a díky tomu začal původní Pražský výběr zase fungovat.

Před revolucí organizoval komunikaci mezi disidenty a vládou

Na jaře roku 1989 začal Kocáb koketovat s politikou, kdy s Michalem Horáčkem založil iniciativu Most, která koordinovala komunikaci mezi vládou a disidenty. Po revoluci byl zakladatelem Občanského fóra a právě na jeho návrh byl zvolen prezidentem republiky Václav Havel.

Kocáb byl na problémy zvyklý, měl je totiž už od malička. Jako syn faráře si prošel mnoha příkořími. Děti ho nazývaly kostelní krysou a posmívaly se mu, že místo do Pionýra chodil na náboženství.

„Mlátili mě, kopali, plivali na mě. Někdy jsem utekl s brekem domů a vím, že jsem byl úplně šokován tou agresí. Naši mi to trpělivě vysvětlovali,“ prozradil Kocáb před lety pro Blesk.

I Michaelova maminka šikanu syna těžce nesla, byla to totiž pobožná a velmi obětavá žena. Vystudovala psychologii a ve svém oboru byla hvězdou, zkoušela totiž do té doby naprosto neznámé moderní metody léčby. V Mladé Boleslavi vytvořila dětskou psychiatrickou ambulanci či stála za zrodem SOS vesniček.

Kocábova maminka se celý život věnovala psychicky nemocným lidem

V léčebně v Kosmonosech se nebála pracovat u velmi těžkých případů.

„Někteří se báli otevřít a hovořit, tak jsem s nimi malovala nebo šla na procházku, což bylo vždycky dost riskantní, protože to byli útěkáři,“ svěřila se Darja v dokumentu České televize Ještě jsme tady.

Darja měla s Michaelem krásný vztah. Rozuměli si ve všech směrech. Podporoval ji také ve psaní knih, tudíž nakonec vznikly knihy Třikrát a dost, V tichu či Zpráva odjinud.

Michaelova maminka stejně jako tatínek prožila šťastný a harmonický život s velkou vírou v Boha. Oba Kocábovi rodiče zemřeli, když jim bylo úctyhodných dvaadevadesát let. Tatínek v roce 2018 a maminka Darja na jaře tohoto roku. Pro Michaela je to tedy stále ještě čerstvá záležitost a nyní se teprve učí, jak život bez milované matky zvládnout.

Související články