Málokdo ale do té chvíle tušil, že výroba filmu byla velmi komplikovaná. Známé bylo pouze to, že od úplných prvopočátků vznikal rovných 14 let, že se start natáčení mnohokrát a z mnoha různých důvodů (vč. finančních) odkládal. Režisér Ondříček ale až teď ve finále celé cesty promluvil o tom, že také velmi dlouho se svým štábem hledal stadion, na němž by vznikly slavné Zátopkovy olympijské scény.

Zrádná přestavba

Spoléhal na Helsinky, kde Emil Zátopek (†78) v roce 1952 vyhrál zlaté medaile v bězích na 5000, 10 000 metrů a také v maratonu. „Uvažovalo se, že bychom jeli do Finska a natáčeli přímo na olympijském stadionu, což se pak ukázalo, že to není možné, protože stadion je uprostřed rekonstrukce a ta původní stavba by už by nebyla možná natočit,“ svěřil Ondříček. A tak dál hledal vhodné stadiony po Evropě, které by odpovídaly realitě. „A pak se po různých obhlídkách objevila šance, že ten film je možné natočit na brněnském stadionu Za Lužánkami a na každou olympiádu ho přestavět,“ pokračoval ve vyprávění.

Špatný stav

Stadion byl ve velmi zanedbaném stavu. „Místo trávy tam rostly břízy a na ochozu byla spousta náletových stromů. To všechno se muselo vyčistit a položit nový trávník,“ popsal Ondříček komplikace před natáčením filmu. Vedle Brna se natáčelo převážně v Praze (stadion Sokol Vinohrady, strahovský Stadion E. Rošického, Stromovka), v Plzni i v okolí Lipna.

Zátopka by neporazil, ale umí ho napodobit

Nabídku zahrát si Zátopka dostal Václav Neužil (41) už v roce 2013, tedy před osmi roky. „Už tehdy mi naznačil, že bych se měl pomalu připravovat, i když bylo dost času. A že nakonec toho času bylo i víc, než kdo čekal,“ nastínil komplikace s věčnými odklady začátku natáčení. Do běžecké formy se dostával pod vedením trenéra Jana Pernici, běhal s ním většinou čtyřikrát týdně. „Přišli jsme na to, že není třeba trénovat tak, abych se stal profesionálním běžcem, ale abych mohl profesionálního běžce hrát, což je výrazný rozdíl.“ Co to v reálu znamená? Že by tempem Emila Zátopka rozhodně neuběhl 5000 ani 10 000 metrů, natož maraton, dokázal však pro potřeby natáčení opakovaně sázet jeho tempem úseky dlouhé 200 až 400 metrů. „Třeba až čtyřicetkrát za den,“ nastínil. Kromě běhu se učil rovněž dobové mluvě a silnému moravskému dialektu.

Legenda legend

Emil Zátopek se narodil v Kopřivnici jako sedmý z osmi dětí. Začal pracovat v Baťových závodech ve Zlíně a díky tomu byl v roce 1941 jako zástupce továrny vyslán na svůj první závod. Následně vybojoval na LOH 1948 a 1952 pět olympijských medailí, čtyři zlaté a stříbrnou! Překonal rovněž 61 československých a 18 světových rekordů.

Méně filmů

Hlavní sekce nabídnou celkem 32 premiér, v programu ale bude oproti předchozím ročníkům méně filmů. Místo 150 se jich bude hrát 120 a budou se opakovat častěji, aby se dostalo na všechny diváky.

Video: Martha Issová zhubla a přišla o prsa! Dojemné vyznání manželovi

Video
Video se připravuje ...

Martha Issová zhubla a přišla o prsa! Dojemné vyznání manželovi Markéta Reinischová, Jan Jedlička

Fotogalerie
90 fotografií