Nezapomenutelné hlášky, komické skeče, osobitý humor autorů nebo trvalá přízeň diváků. K tomu ikonické vozítko Velorex 16/350 či lechtivá scéna s Dagmar Patrasovou (64) ve sprše. I tím se může chlubit snímek, který poprvé diváky bavil den po Silvestru před 40 lety, 1. ledna 1981. Vrchní, prchni! (správně bez vykřičníku, ale jde o obecně uznaný tvar názvu), šestý film Zdeňka Svěráka (84) a Ladislava Smoljaka (†78). Znovu v něm dokázali, že komedie tvořit umí. Byť šlo o Smoljakovu režijní prvotinu, vynesla mu v roce premiéry hlavní cenu na filmovém festivalu v bulharském Gabrově.

Celá pouť knihkupce Vrány za zbohatnutím začala v pražské restauraci U Dvou koček.
Autor: Bontonfilm, Česká televize

„Drzoune jedna drzá, zvědavá, ošklivá, brejlatá, Douchová!“ je jedna z vět knihkupce Vrány (Josef Abrhám, 81). Svůdníka ve svízelné finanční situaci, jíž řeší coby fantom restaurací podvodným kasírováním hostů. „Měl jsem velké štěstí, že s mým nudným ksichtem se mi dostalo kvalitních úsměvných situací. A to ten Svěrák a Smoljak odhadli, že jsem se vzdáleně podobal těm nudným ksichtům, ze kterých jdou úžasné duchaplnosti,“ shrnul své role ve filmech autorského dua Abrhám před časem. Jeho řádění, opepřené nesmrtelným hitem Severní vítr Jaroslava Uhlíře (75), si diváci rádi připomínají dodnes.

Pusťte si titulní skladbu filmu, Severní vítr:

Rejža zapojil rodinu

Své malé role si ve filmu užila řada známých tváří, například Ilja Racek (†88) nebo Karel Šíp (75) a Boris Rösner (†55), kteří se nedostali ani do titulků. Svěrákovu filmovou manželku Ernu ztvárnila slovenská herečka Daniela Bakerová (74), která je onou Danielou z písně Morituri te salutant zpěváka Karla Kryla (†49)? Byli si totiž velmi blízcí. Natočeny byly i záběry s Vlastimilem Brodským (†81), Janou Brejchovou (80) a Jiřím Suchým (89). Tehdejší ústřední dramaturg Barrandova Ludvík Toman je však kvůli zákazu Suchého nechal vystřihnout. Kromě hvězd Smoljak před kameru postavil takřka celou rodinu – svou maminku, druhou ženu, jejich dcerky... Nejvýraznější roli získal tehdy jedenáctiletý režisérův syn Filip, coby jeden z potomků souseda Pařízka (Zdeněk Svěrák).

Filip Smoljak (v pruhovaném svetru) si zahrál i v dalších tatínkových filmech.
Autor: Bontonfilm, Česká televize

Místa existují, předloha ne

Jedno z míst, která i po 40 letech stále fungují, je hospoda U Dvou koček na pražském Uhelném trhu, dokonce se téměř nezměnila. Za své ovšem vzalo knihkupectví Fišer v Kaprově ulici. Fungovalo od roku 1933, svůj provoz nuceně skončilo na Štědrý den 2016. Naopak zcela smyšlená byla informace, že příběh je podle skutečných událostí. Svěrák film napsal poté, co si jeho samotného spletli s číšníkem. Podobný případ se odehrál v Anglii po II. světové válce, kdy se bývalý číšník ze msty za výpověď vydával za vrchního, než skončil za mřížemi.

Připomeňte si hlášky z filmu

Pařízková: „Stěrače stírají! Ostřikovače stříkají!“ – Vrána: „Že se vám do toho pletu, pane Pařízek, ale ty stěrače a ostřikovače, to nemusíte hlásit. To přece vidíte.“ – Pařízek: „To je pravda. Erno! Ty stěrače a ostřikovače, to nemusíte hlásit. To přece vidím!“

Pařízek: (O autě.) „Myl jsem to saponátem a teď jsme se v příručce dočetli, že prej to nějak žere lak.“ – Vrána: „Já nevím. Já to dávám do čistírny.“

Vrána: „V pracovní době se nebudou číst noviny! Knižní novinky si čtěte! Drzoune jedna drzá, zvědavá, ošklivá, brejlatá, Douchová!“

Pařízek: „Erno, kdo bys řekla, že to je?“ – Pařízková: „Dobrý den, pane Vrána.“ – Pařízek: „Jo, Vrána. Vypadá jako Vrána, ale je to Králík!“

Nabouraný Velorexem: „Člověče, vy jste do toho bouchl!“ – Vrána: „To je hadrák, pane. Ten neublíží, ten leští!“