Americký herec Tom Sizemore

Americký herec Tom Sizemore | foto: koláž iDNES.cz

Herec z filmu Zachraňte vojína Ryana je po krvácení do mozku v kritickém stavu

  • 20
Americký herec Tom Sizemore (61), který je známý například díky rolím ve filmech Zachraňte vojína Ryana nebo Černý jestřáb sestřelen, byl o víkendu hospitalizován. Do nemocnice v Los Angeles ho převezli poté, co utrpěl mozkové aneurysma.

List The Guardian s odvoláním na Sizemorova manažera informoval, že hercův stav je kritický. „Nyní je v kritickém stavu na jednotce intenzivní péče. Je to situace ‚počkáme a uvidíme‘,“ uvedl manažer herce Charles Lago.

Filmová a televizní kariéra Toma Sizemora trvá několik desítek let, ale nejznámější je právě díky roli bojem ostříleného seržanta po boku Toma Hankse ve válečném dramatu Zachraňte vojína Ryana z roku 1998, a jako velitel vojenského praporu ve filmu Černý jestřáb sestřelen z roku 2001.

V roce 2000 byl nominován na cenu pro nejlepšího herce za roli v televizním filmu Ochrana svědků.

Herec Tom Sizemore se svými syny (2012)

Prakticky po celou dobu herecké kariéry se Sizemore potýká s drogovou závislostí a několikrát se dostal do křížku se zákonem.

Byl odsouzený mimo jiné za napadení někdejší přítelkyně a šel na odvykací kúru kvůli závislosti na metamfetaminu a heroinu. V posledních letech byl mnohokrát zadržen za řízení pod vlivem a za držení narkotik.

Ve 49 letech zemřel Bořič mýtů Grant Imahara, měl zřejmě výduť na mozku

Aneurysma může vzniknout kdekoliv v těle, ale nejčastěji bývají postiženy právě mozkové cévy. Jestliže aneurysma v cévách zásobujících mozek praskne, dojde ke krvácení do mozku, jehož příznaky se podobají příznakům mozkové mrtvice. Stav potřebuje okamžitou léčbu, jinak může dojít k náhlému úmrtí. Mozkové aneurysma se zpravidla neodhalí dříve, dokud nedojde k jeho prasknutí.

Aneurysma může vzniknout jako následek některých onemocnění (například infarktu, syfilis a řady dalších), může být vrozené (a v takovém případě samozřejmě neexistuje žádná prevence), ale i způsobené vnějšími vlivy.

Skrytý zabiják jménem mozková výduť. Má je každý pětadvacátý člověk

Prasknutí mozkové cévy provází urputná bolest, možná ztráta vědomí, epileptické křeče, zvracení, strnutí šíje či nesnášenlivost světla a hluku. Diagnostikovat lze na centrálním tomografu či magnetickou rezonancí. Rizikovou výduť lze ošetřit chirurgicky – s otevřením lebky, nebo endovaskulárně – katetrem vedeným uvnitř cévy.

Výduť mozkové cévy je nejčastěji vakovitá výchlipka, která vzniká v místě oslabení tepenné stěny. Vznik je dán především dědičně – podle lékařů zná každý pátý pacient s výdutí podobný problém z rodiny. Ohrožené jsou zejména ženy – výdutě se u nich objevují dvakrát až třikrát častěji než u mužů. Výdutě cévy se většinou vyskytují ve vyšším věku. Ke vzniku či prasknutí výdutě přispívá kouření, vysoký krevní tlak či konzumace alkoholu.

Na mozkovou výduť zemřela například americká herečka a zpěvačka Laura Braniganová, která se proslavila především hitem Gloria.

VIDEO: Herec Tom Sizemore utrpěl mozkové aunerysma:

,